Avaldatud:
4 aprill, 2012

21.-23. märtsil toimus Lõuna-Rootsi linnas Karlskronas juba kolmandat korda enam kui 100 osalejaga kaasava juhtimise (Art of Hosting) koolitus. Mul oli võimalus sellest osa võtta ning kaasa lüüa ka koolitajate meeskonna töös. Meid oli kokku 16 inimest, kes vastutasid nende kolme päeva sisu ja ruumi hoidmise eest. Mõned mõtted ja tähelepanekud, mis ma Karlskronast kõrva taha panin.

– 130 inimesega on võimalik läbi viia sama sisukat, mõnusat ja tulemuslikku üritust kui näiteks 20se grupiga. Energia on nii suure seltskonna puhul isegi võimsam ning iseorganiseerumine ladusam.

– Sain tunda lugude võimsust. Kahel korral oli mul võimalus ka oma kogukonna lugu jutustada ning tundsin, kuidas seda rääkides õppetunnid selgemaks said. Uus-Meremaa koolitaja Mary-Alice’i kuldsed sõnad olid: „Maailm koosneb lugudest, mitte aatomitest.”

– Koolitusel oli erilise tähelepanu alla võetud tulemuste noppimine ja mõtestamine ehk „harvesting”. Selleks kasutati kõige erinevamaid loovaid meetodeid luuletustest piltide ja fotoshowst tantsuni. Samas jäi minu jaoks pisut vajaka tulemuse üldistamisest lihtsasse ja mõistetavasse vormi.

– Viimane tõdemus ongi see, et kaasava juhtimise koolituste kvaliteet Eestis on väga-väga hea, ega jää sugugi alla kogenud tegijatele laiast maailmast.

Kirja pani Ivika Nõgel

Kaasav juhtimine

Kuidas luua eeldused, et inimesed tahavad osaleda, anda oma panuse ning võtta osa millegi elluviimisest?

Kuidas leida endas sisemised ressursid, et algatada olulisi protsesse?

Kuidas kutsuda ringi need, kes seni on kõrvale jäänud?

Raamat Ruumi Loojad

Raamat Ruumiloojad

Raamat kaasamishuvilistele, juhtidele, maailmamuutjatele

Kaasava juhtimise kogemuslood

- Anneli Kimmel

- Ulla-Maia Timmo

- Toomas Trapido

Õppekorralduse põhimõtted

Ruumiloojad logo
Partnerlus logo