Tark kaasamine praktikas
22.-25. augustil Sänna Kultuurimõisas Võrumaal
MIS ON KAASAVA JUHTIMISE TEGELIK OLEMUS JA POTENTSIAAL TÄNA?
MILLISED EELDUSED TOETAVAD MÕJUSATE KAASAMISPROTSESSIDE JUHTIMIST?
MILLINE ON MINU ROLL JA ISIKLIK PRAKTIKA KAASAVA JUHINA?
Need on vaid mõned küsimused igale eestvedajale, sotsiaalsele ettevõtjale, muutuste juhile, kes otsivad nutikaid viise ja loovaid lähenemisi inimeste kaasahaaramiseks üha keerulisemas ja ebakindlamas maailmas. Kui sa tunned valmisolekut uurida Sulle olulisi küsimusi koos eri valdkondade juhtide, kaasamispraktikute- ning huvilistega, oled oodatud osalema 4- päevasel õpirännakul.
Sul on võimalus kogeda ühiselt loodud koosõppimise ruumi ning harjutada erinevaid kaasavaid meetodeid ning praktikaid, sh ring, avatud ruum, maailmakohvik, ideeturg, U-teooria, kaordilised sammud.
See on kaasava juhtimise praktiseerimise ruum, kus on võimalus
RIKASTADA oma tänaseid juhtimisvõtteid erinevate meeskondade, organisatsioonide ja kogukondade tähenduslikuks juhtimiseks;
LUUA SUHTEID teiste juhtide, kaasamispraktikute ja –huvilistega, õppida teineteise lugudest ning uurida ühise koostöö võimalusi;
LIHVIDA oma oskusi ja valmisolekut targalt juhtida erinevaid algatusi, projekte, uusi ettevõtmisi ja muutuste protsesse.
UNISTADA suurelt ehk koos kaasosalejatega astuda esimesi samme võimalike tulevikuplaanide loomisel.
Keda ootame?
Eelkõige kõiki neid, kes on osalenud kaasava juhtimise /art of hosting/ koolitusel Eestis või välismaal. Samas, ootame uusi kaasamishuvilisi, kes on valmis uurima kaasava juhtimise olemust, meetodeid ning praktikaid, mis on rakendatavad koolitajana, konsultandina, meeskonna juhina, muutuste algatajana jne.
Kohtumise töökeeleks on peamiselt inglise keel, ent kaasõppijate toel on võimalik olulisemad terad enda jaoks noppida.
Kaasav juhtimine
on nii kunst kui ka igapäevane elupraktika – erinevate isiklike praktikate ja põhimõtete kogum, tööriistade ja meetodite varamu.
See on kutse praktiseerida viise, kuidas tuua inimestes esile nende tegelikud võimed, luua eeldusi pühendumuseks ning leida uusi toimivaid lahendusi organiseerumiseks, kaasahaaramiseks ning uuenduste loomiseks. Kaasava juhtimise väljakutse on kahtluse alla seada traditsioonilised juhtimisviisid: keerulises ja killustunud maailmas peituvad lahendused ning loovus mitte ühes eestvedajas, vaid erinevate inimeste jagatud tarkuses.
KOOLITAJATE RING on äärmiselt mitmekesine ning toob ühtsesse ringi nii erinevad oskused, isiklikud lood kui ka igaühe vägeva talendi.
Anne Madsen /Taani/ on sel aastal korra Eestit väisanud tunnustatud visualiseerimise koolitaja ja kaasamispraktik Taanist. Anne on lõpetanud progressiivse hariduse egiidi all tegutseva kooli Kaospilots. Tema suur kirg on seotud muutuste loomisega, kaasavate meetodite ja teiste loovate praktikate tutvustamisega Taani koolisüsteemis. DrawMore on tema teine kirg – õpetada inimesi, kes tegutsevad nii avalikus, era- kui kolmandas sektoris, mõtteid visuaalselt edasi andma. Ta on rahvusvahelise kaasajate võrgustiku Art of Hosting liige, drawmorestuff.wordpress.com
Chris Corrigan/Kanada/ on tõeline Eesti saadik maailmas. 2009. aastal panustas koos kolleegi Toke Moeller´ga pikaajalisse kaasava juhtimise arenguprogrammi ning on sestsaadik tõeline eesti fänn. Rahvusvahelise kaasava juhtimise võrgustiku liige, protsessikunstnik, kaasamise edendaja, muusik ja avatud ruumi praktik. Aastate jooksul on ta teinud koostööd ettevõtete, kohalike omavalitsuste, ülikoolide, sotsiaalsete ettevõtjate ja vabaühendustega. Lisaks on ta toetanud erinevaid põlisrahvaid ühendavaid organisatsioone. Ta elab Kanada läänerannikul, pisikesel Bowen´i saarel koos oma perega ümbritsetuna hirvi ja ronkasid täis metsast. Väärt lugemist leiad tema blogil www.chriscorrigan.com.
Ivika Nõgel /Eesti/ on üks nendest, kes 2009 aastal astus kaasava juhtimise maastikule Eestis ning on tänaseni üks valdkonna edendajatest. Ta on aastaid toetanud eri sektorite partnerlust koolitaja, projektijuhi ja strateegilise planeerimise eksperdina. Ta näeb oma missioonina aidata kaasa kogukondade eesmärkide ja unistuste saavutamisele. Täna panustab kohaliku elu edendamisse Lõuna-Eestis, nii Vidrike külavanemana, sotsiaalse aktivisti kui ka Võrumaa Arenguagentuuri juhina.
James Ede /Rootsi, Austraalia/ on viimased 12 aastat pühendunud sellise keskkonna loomisele, mis toetab inimpotentsiaali avastamist ja arendamist. Ta on veendunud, et soovitud tuleviku loomise eelduseks on nihe kollektiivses teadvuses, mis tugineb autentsusel, kaasaval juhtimisel ning targal ja koostöisel tegutsemisel. Seega aitab ta kaasa sügavamate suhete loomisele inimeste, ümbritseva maailma ja inimloomuse vahel. Ta tegutseb praegu Rootsis, Järnas, kus panustab programmi Summer of Soil, www.summerofsoil.se.
Kristiina Liimand /Eesti/ armastab seiklusi ning uusi põnevaid väljakutseid. Teda paelub töö ning erinevad hobid, mis on seotud lugudega rikastatud meenete arendamisega, maaelu edendamise ja turundamisega, kaasava juhtimise praktiseerimise ning neurolingvistilise programmeerimisega. Täna on talle oluline praktiseerida kohalolekut elus. Samm-sammult on ta leidnud iseennast ning tasakaalu ümbritseva maailmaga nautides seejures kohtumist paljude suurepäraste inimestega.
Luke Concannon /UK/ on muusik, reisisell, aktivist, kogukonnas töötaja ning kaasaja. Viimased enam kui 11 aastat on Luke katsetanud, kuidas rakendada muusikat hariduses, kogukonna kujundajana ja vabaduse loojana. „Mulle meeldib osaleda sellistel kohtumistel, kus meie süda, käed ja pea on tervikuna rakendatud selleks, et luua üheskoos targemaid kogukondi”. Luke on olnud muusikalise duo Nizlopi üks eestvedajatest, kelle lood on jõudnud ka Briti muusikaedetabelite tippu. Tema sulest on valmimas uus album, mis sündis tänu hääletamisrännakule Inglismaalt Palestiinasse.
Robert Oetjen /USA, Eesti/ armastab joosta ja kõndida paljajalu, eelkõige Alam-Pedja looduskaitsealal asuvas Palupõhja looduskoolis. Kohas, kus nii noored kui täiskasvanud saavad teadlikumaks loodusest, suhtest iseendasse ja kogukonda. Loodus on piiramatu allikas suuna ja tarkuse leidmiseks, kuidas töötada inimestega ja kogukonnana. Alates 2003. aastast on Robert usin avatud ruumi praktik, võõrustades tollal meetodi sõnastaja Harrison Oweni külaskäiku Eestisse.
OOTAME SIND RÄNNAKUGA ÜHINEMA LÕUNA-EESTIS SÄNNA KULTUURIMÕISAS.
Vastu tulles inimeste soovidele, oleme registreerumise tähtaega pikendanud kuni reede, 16. augustini. 4 päeva osalustasu (majutus, toitlustus, materjalid, koolituse läbiviimine) lähtub printsiibist – panusta niipalju kui saad ja natuke rohkem alates 325 – 450 EUR. Teisisõnu, vali lähtuvalt enda võimalustest ning vajadustest panustamise summa.
NB! Koolituse tasu ei sisalda reisikulusid koolituspaika. Osavõtust loobumisest palume teatada kirjalikult. Kuni 14 päeva enne rännakut tagastame 100% osalustasu, hilisemal teatamisel 70%.
Osalejaid oodatakse toimumispaika neljapäeval 22. augustil algusega kl 12.00. Lõuna serveeritakse kl 12.30-14.00. Koolitus algab neljapäeval kl 14.00 ja lõpeb pühapäeval hiljemalt kl 16.00.
Rännaku ettevalmistamise ja praktilise korraldamise eest seisavad koos vabatahtlikega hea:
- Kristi Leps, MTÜ Arenguruum, kristi.leps@yahoo.com, +3725107797.
- Piret Jeedas, MTÜ Ruumiloojad, piret@ruumiloojad.ee, +3725292242.
Juhtimisrännak viiakse läbi arenguprogrammi Kaasajate Kasvulava raames. Kasvulava on omanäoline kaasamispraktikute ja -huviliste arenguprogramm, mille sihiks on tõsta kaasajate valmisolekut ja võimekust kaasamisprotsesse mõjusalt juhtida.
Projekti rahastab EMP toetuste Vabaühenduste Fond Avatud Eesti Fondi vahendusel ning regionaalministri valitsemisala ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital.